Ako vybrať 3D okuliare?

Chcete si pustiť film v 3D, ale chýbajú vám k tomuto zážitku okuliare? V tom prípade pre vás máme pripraveného sprievodcu svetom 3D okuliarov, ktorý vám uľahčí ich výber.

Chcete si pustiť film v 3D, ale chýbajú vám k tomuto zážitku okuliare? V tom prípade pre vás máme pripraveného sprievodcu svetom 3D okuliarov, ktorý vám uľahčí ich výber.

Doba čítania 4 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy 3D okuliarov

3D okuliare s červenou a modrou šošovkou

3D okuliare s červenou a modrou šošovkou sú základným modelom týchto typov okuliarov.

  • Sú kódované červenou a kontrastnou modrou farbou

  • Používajú sa pri filmových projekciách či videomappingu

  • Veľmi lacné

  • Nie sú technicky príliš prepracované

3D okuliare polarizačné

Polarizačné okuliare sú aktualizovanou verziou 3D okuliarov s červenou a modrou šošovkou.

  • Prepracovanejšia verzia 3D okuliarov

  • Vyrobené z plastu

  • Vyššia obstarávacia cena

Podľa čoho vybrať

Funkcie

Zatiaľ čo klasické pasívne 3D okuliare nemajú absolútne žiadne funkcie a dá sa o nich povedať, že sú univerzálne, teda vhodné na sledovanie 3D filmov na počítači alebo v televízore, aktívne 3D okuliare už istú funkciu majú - komunikujú s pripojeným zariadením. Aktívne 3D okuliare je potrebné dobíjať pomocou micro USB kábla, prípadne do nich vložíte príslušný typ batérií. Tiež je ale nutné ich spárovať s televízorom alebo projektorom, prípadne s hernou konzolou. Preto si pred kúpou aktívnych 3D okuliarov zistite, či sú kompatibilné s príslušenstvom, s ktorým ich chcete spárovať.

Technológia 3D okuliarov

Pasívne 3D okuliare môžeme rozdeliť aj podľa toho, na akej technologickej báze fungujú:

  • Anaglyfické 3D okuliare - fungujú na princípe rôzne farebných skiel

  • Infitec technológie - filtre slúžia na to, aby farebné spektrum rozdelili na šesť prúdov, teda na dva v červenej časti, dva v modrej časti a dva v zelenej; na každé oko je následne striedavo použitý vždy jeden prúd

  • ChromaDepth - farebné spektrum sa tiež delí na jednotlivé prúdy

  • Shutter okuliare - majú stereoskopický efekt; sklíčka sa striedavo zatmievajú tekutými kryštálmi; každé oko dostáva obraz zvlášť; obsahujú dva LCD filtre, ktoré sa zobrazujú raz v ľavom a potom v pravom oku

Veľkosť a materiál okuliarov

Veľkosť

3D okuliare rozdeľujeme podľa toho, komu sú určené. Výrobcovia obvykle vyrábajú 3D okuliare pre deti a dospelých. 3D okuliare sa u jednotlivých výrobcov môžu veľkostne o pár milimetrov odlišovať, preto si pred kúpou radšej okuliare vyskúšajte, prípadne si zmerajte šírku svojej tváre, respektíve priestor medzi oboma spánkami.

Materiál

3D okuliare sa vyrábajú napríklad z kartónu. Takýto variant je veľmi lacný, ale zároveň vám papierové 3D okuliare príliš dlho nevydržia. Sú určené skôr na jedno použitie. Kvalitnejšie polarizačné 3D okuliare sa vyrábajú z odolného a pružného plastu.

Magické červené a modré sklíčko dokáže v našom mozgu urobiť hotové zázraky.

Ako fungujú 3D okuliare?

Pasívne 3D okuliare

Pasívne 3D okuliare jednoducho fungujú tak, že si ich nasadíte na oči a zapnete si program v 3D. Obsahujú špeciálny farebný filter, prípadne polarizáciu. Jedno oko vidí iba jednu časť obrazu, druhé oko druhú a mozog si následne vytvorí 3D obraz.

Aktívne 3D okuliare

Aktívne 3D okuliare pracujú na princípe drobného akumulátora a elektroniky, ktoré je potrebné pripojiť k napájaniu. Okuliare sa spoja s televízorom či iným zariadením. Následne striedavo zatmievajú pravé a ľavé oko, čím vytvárajú priestorový vnem.

Najčastejšie otázky

U papierových pasívnych 3D okuliarov to možné je, avšak zážitok nebude príliš kvalitný. Navyše hrozí, že vám okuliare budú neustále padať.

Hoci sa dlho hovorilo, že 3D okuliare škodia očiam aj ľudskému mozgu, pravdou je, že lekárske výskumy doteraz žiadny negatívny vplyv na ľudské telo nepotvrdili.

DLP Link je projekčná technológia, ktorá umožňuje vytvoriť 3D stereoskopické efekty.